Menu Zamknij

Postawy i cechy materialistyczne i niematerialistyczne jako uwarunkowania zadowolenia i braku zadowolenia z życia

W teoriach wywodzących się z nurtu psychologii humanistycznej wskazuje się na znaczenie samoaktualizacji w osiąganiu dobrostanu psychicznego przez osobę (Maslow, Rogers). Koncepcje wywodzące się z teorii autodeterminacji (Ryan, Deci) wskazują, że typ aspiracji do jakich jednostka dąży ma znaczenie w osiąganiu przez nią dobrostanu psychicznego . Aspiracje wewnętrzne prowadzą do dobrostanu, zaś aspiracje zewnętrzne oddalają od dobrostanu. Pokora i gotowość od samonaprawy są postawami związanymi z wartościami realizującymi cele wewnętrzne. Seligman wskazuje na pokorę jako jedną z cnót, które prowadzą do szczęścia . Samonaprawa jest motywem wzrostu i rozwoju (por. Sedekides). Z kolei, tendencja do nadużywania władzy wiąże się z realizacją celów zewnętrznych.  Przyjmując powyższe założenia obecny projekt badawczy ma na celu odpowiedź na pytania, czy i jak pokora, samonaprawa i nadużywanie władzy wiążą się z dobrostanem psychicznym? W ramach prac nad niniejszym projektem do tej pory niniejszego przygotowano narzędzia do badania pokory (Zalewska, Zawadzka 2011), samonaprawy (Zawadzka, Szabowska-Walaszczyk 2011). Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań wskazują na związek pokory z aspiracjami wewnętrznymi (tj. aspiracjami dotyczącymi rozwoju osobistego, związków z innymi i aspiracjami społecznymi) oraz z zadowoleniem z życia oraz na związek gotowości do samonaprawy z zadowoleniem i satysfakcją z życia.

Prowadzone są badania dotyczące związków samonaprawy z zaangażowaniem w pracę (która wiąże się z podwyższaniem dobrostanu osoby w środowisku pracy) i pracoholizmem. W ramach dalszych badań będą prowadzone analizy związków samonaprawy z dobrostanem w kontekście międzykulturowym (badania w Indiach, w Wielkiej Brytanii).  W ramach badań dotyczących związków pomiędzy nadużywaniem władzy i dobrostanem prowadzone są badania jak nadużywanie władzy wiąże się z dobrostanem w sytuacji posiadania władzy i bycia podwładnym.

Prowadzimy także badania, które odpowiadają na pytania dotyczące związków przekonania o wolnej woli i związków obszarów zależności wartości ja z dobrostanem i wydajnością pracy.